ארכיון
כפר ויתקין

מירי קיש דגן, אות הוקרה לאישה פורצת דרך בתעשיית ההיי-טק והמדע

מירי קיש דגן אות הוקרה צילום ליאת מנדל

מירי קיש דגן, תושבת כפר ויתקין, זכתה באות הוקרה לאישה פורצת דרך בתעשיית ההיי-טק והמדע.
אות ההוקרה ניתן במסגרת ועידת הנשים הראשונה של איגוד ההייטק הישראלי בהתאחדות התעשיינים, שנערכה בראשון למרץ  2023.
מירי זכתה באות על תרומתה לתעשיית ההיי-טק בישראל, על פעילות ענפה ומצוינות בניהול, על עשייה רבת שנים ורצופת הישגיים ועל תרומתה הרבה לחברה הישראלית.
מירי מובילה מזה 19 שנים פיתוחים ייחודיים בהייטק הישראלי, בתפקידה כדירקטורית, סמנכ"ל מחקר ופיתוח ושותפה בחברת 2D Generation.
אחד הפיתוחים המובילים של החברה, בהובלת מירי, יוצר במיוחד עבור נאס"א, ועוסק במחקר על קרחונים בחלל, להבנת שינויי אקלים.
ועידת הנשים של איגוד ההייטק  נערכה במעמד רעיית נשיא המדינה, מיכל הרצוג, נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, יו״ר איגוד ההיי-טק של ההתאחדות, מריאן כהן ובהשתתפות כ-300 נשים, מהמובילות והמשפיעות בתעשיית ההייטק הישראלי.

מתוך נאום הזכייה של מירי:
שמי מירי קיש דגן , תושבת כפר ויתקין, נשואה לארנון, אמן של ארבע בנות…
בתשע-עשרה השנים האחרונות אני מובילה פיתוחים ייחודיים בהייטק הישראלי.
נולדתי וגדלתי בנתניה לאב שאיבד את אביו בגיל צעיר ונאלץ בעל כורחו להפסיק ללמוד כדי לפרנס את משפחתו…, ולאם – פיזקאית מבריקה, שוויתרה על קריירה מדעית ובחרה להקדיש את חייה לחינוכן של שלוש בנותיה.
המסר של הורינו היה: נעשה כל שביכולתנו על מנת שאתן, הבנות, תלמדו ותצטיינו, ובמה שאתן בוחרות תעשו בצורה הטובה ביותר, אך הכי חשוב להיות בן אדם ולכן תמיד תזכרו שהתרומה והנתינה הוא הערך העליון.
ערכים אלה בנו אותי והם המצפן של חיי.
כנערה היה לי חלום לשלב מנהיגות נשית עם טכנולוגיה פורצת דרך, במשך כל חיי אני עושה הכול על מנת להגשים חלום זה. כלומר, לפתח מוצרים ייחודיים, להיות בנקודות מפתח חברתיות ומקצועיות, ובכך לתרום לקהילה ולמדינה.
בעשור האחרון הייתי סמנכל מו"פ ומדענית ראשית "בצורון וברייקול גבישים" בתחום גידול גבישים, לייזרים ותעשיית הקוונטום קומיוניקיישן . את הבסיס להיותי חוקרת החושבת מחוץ לקופסא, יוזמת ומנהיגה השואפת  למצויינות בתעשייה – קיבלתי  ב"טאוור סמיקונדקטור" שהיה הבית המקצועי שלי בעשור הראשון לאחר שסיימתי תואר ראשון ושני בהנדסת חומרים אלקטרונים.
כיום אני סמנכ"ל מחקר ופיתוח  ודירקטורית בחברת 2D GENERATION , זוהי חברת סטארט אפ ייחודית שמתמחה בהשמת גרפן  בסמיקונדקטור.
כפי שבטח רובכן מכירות, להיות אישה בתפקידי מפתח בכלל – זהו אתגר מורכב, ועשרת מונים בסביבה מקצועית גברית, שרק קומץ נשים מנהיגות מצוי בה – בפרט. ולכן בלא מעט צמתים אנחנו נדרשות לעשות הרבה כדי לקבל הכרה זהה לזו של עמיתנו הגברים….בכל נקודה כזאת, שלעיתים יכולה לייאש,  אני חוזרת לומר  לעצמי את האני המאמין שלי:
"אם תאמיני, תצטייני ותחלמי גבוה – תגיעי! כי חזון  יוצר מציאות."
אני מאמינה שלנו, כנשים, יש יצירתיות אחרת, רגישות אחרת, יכולת שילובי פיתוחים לא רגילה, חשיבה שונה ועבודה אינטגרטיבית שמביאה לפתרונות ופיתוחים ייחודיים…. אני בטוחה שככל שתהיינה יותר נשים בתפקידי מפתח, זה ייתן כוח ותקווה ליותר ויותר נשים במגוון של מקצועות.

 

צילום: ליאת מנדל, מירי קיש דגן

 

דילוג לתוכן