ארכיון
כפר ויתקין

שלמה ליפשיץ

13.8.1958-28.12.1935

משחר נעוריו שלמה חלם להיות טיס קרבי בחיל האוויר,
שלמה הגשים את חלומו ובדצמבר 1954 היה בן הכפר הראשון שענד על חזהו את כנפי הטיס.
שלמה השתחרר מחיל האוויר ונהרג בתאונת מטוס ריסוס והוא רק בן 23.
המשפחה תרמה כסף לבניית אולם ספורט בבית הספר להנצחת זכרו

קטע מהדברים שכתב מיכה גיסר לזכרו של חברו הטוב בן כיתתו שלמה:
בערך באותה תקופה נכנסו כמה חברים לגדנ"ע אוויר – רצינו  להיות טייסים, איזו "מחלת אוויר" דבקה בנו, והנה, דווקא שליץ, שלא הבליט עצמו באופן מיוחד בשום מקום, פלס לו את דרכו, בהתמדה ובשיטתיות והיה היחיד מאתנו שהיגע לקורס טיס בגדנ"ע אוויר, כשחזר מהקורס ישבנו על ידו שעות והאזנו על כל הקורות אותו בפייפר – איך ראה את כל תל אביב כמונחת על כף היד בטיסתו הראשונה, וכיצד טס לבדו באווירון במרחב, כשאין מתחתיו קרקע, כשאין מצדדיו מגבלות של דרך – יחיד בחלל העושה במטוס ככול העולה על רוחו… אכן הרגשה מיוחדת במינה… וכיצד קיבל לאות הוקרה דלי עם מים כאשר חזר מה"סולו".

שלמה סיים את קורס הטיס ביום 23.12.1954, ושובץ לטייסת הקרב בוכנה ספיטפייר 105.
לאחר תקופה קצרה שובץ לטייסת הסילון הראשונה מספר 117 שבכנף 1 בבסיס רמת דוד ובהמשך שובץ לטייסת הסילון השנייה מספר 113, טייסת אורגן מתקדמת שהוקמה בחודש ספטמבר 1955 בבסיס חצור והייתה אז חוד החנית של חיל האוויר.
מספר חודשים לאחר שיבוצו בטייסת האורגן, באוקטובר 1956 כטייס אורגן, השתתף במבצע סיני.

קטע מתוך כתבה על מבצע סיני:
ב-31 באוקטובר 1956 הופעלו מטוסי חיל-האוויר בצורה אינטנסיבית על מנת למנוע התקפה מצרית על כוחות הקרקע. בשעה 8:30 המריאה רביעיית מטוסי אוראגן, שתקפה בפצצות נפל"ם רכבים, זחל"מים, טנקים וכוחות חי"ר מצריים בין אבו-עגילה לאל-עריש ובין ביר-גפגפה לג'בל ליבני.
הטיסות של שלמה בטייסת 113 – טייסת צרעה – במלחמת סיני:
לפי יומן הטיסות של שלמה הוא השתתף ביום 29 באוקטובר 1956 בלווי מטוסי הדקוטה להצנחת הצנחנים במעבר המיתלה. כמו כן, היה אחד מרביעיית מטוסי האורגן שתקפו את הכוחות המצרים  בסיני ביום 31 באוקטובר 1956בשלוש גיחות.

דילוג לתוכן