ארכיון
כפר ויתקין

מרדכי וינטר

2022-1924

לזכרו של מרדכי (מוטקה) וינטר

נפטר בתאריך 28.5.22

כתב: גדעון חרובי

מוטקה נולד להוריו פרידה ושאול בארבעה בינואר 1924, בעיירה הלברשטט במזרח גרמניה. החמישי מבין ששת ילדי המשפחה.
גדל בבית דתי, ההורים הגיעו מפולין. תנאי החיים היו לא קלים.
לפני מספר שנים כתב מוטקה את תולדות המשפחה. הסיפורים מרתקים.
אחרי עליית הנאצים לשלטון בגרמניה בשנת 1933 הצליחו כל ילדי המשפחה לעלות לארץ אך ההורים גורשו לפולין ונספו בשואה.
מוטקה הגיע ערב פסח תרצ"ט (1939) ,בהיותו כבן 15, לבית הספר החקלאי מקווה ישראל בו למד ועבד במשק החקלאי. בהיותו כבן 17, בשנים 1941-1942 התגייס למשמר החוף ושירת כשנה במחנה טירה (כיום טירת הכרמל). משם עבר  לחוות שטוק בעמק יזרעאל.
בשנת 1944 הגיע מוטקה לכפר ויתקין עם עוד שני חברים כדי לעבוד במשקים שבעליהם התגייסו לצבא הבריטי וגם במשקי אלמנות. בכפר ראה את שושנה היפה ואמר לחברו – "זאת תהיה רעייתי".
הקשר בין מוטקה ושושנה נמשך ארבע שנים והחתונה נערכה ב18.4.48, כמה שבועות לפני ההכרזה של דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל.
שבועיים וחצי אחרי החתונה התגייס מוטקה לצה"ל שאך זה הוקם, ושירת כשנה וחצי בחיל הרגלים ועוד שלושים שנה במילואים.
כשהשתחרר מצה"ל החל להקים את הרפת, תוך שהוא עובד בעבודות חוץ שונות: בתחנה לשימור קרקע שהיתה באיזור רופין של היום, ניהל את לשכת העבודה המקומית ואפילו היה חולב בשכר ברפתות בכפר.
החיים לא היו קלים, בפרט שהיה צריך לצאת לשירות מילואים של כמה שבועות ולמצוא מחליף לעבודה ברפת.
שושנה עבדה כשלושים שנה במזכירות בית הספר.
לשושנה ומוטקה נולדו שני ילדים – דני ושלומית, דני חזר למשק כבן ממשיך ונישא לכרמית, שלומית הקימה את משפחתה בכפר ידידיה. נולדו למוטקה נכדים בכפר ובקרבתו.
מוטקה החזיק את הרפת עד גיל 80, אז נמכרו הפרות והיה לו זמן להאזין למוסיקה קלאסית שאהב, לשחק ולהנות מהנכדים, לפגישות עם חברים ובני משפחה, לטייל ולבקר בבית קמחי – במועדון למבוגרים בכפר בו היה המבקר המתמיד. היה  יושב תמיד במקומו הקבוע על הכורסה מתחת למזגן. מדי פעם היה מספר סיפורים בקולו השקט משנות חייו הארוכות. מוטקה נהנה לשמוע את סיפורי החברים כשהוא צלול ורהוט ואנו כיבדנו ואהבנו אותו.
שושנה נפטרה לפני עשר שנים, בגיל 84, אחרי 65 שנות נישואים. דני נפטר מעט אחריה.
מוטקה המשיך בצעידה היומית ברחוב, בליווי המטפלת המסורה שלו, עד שלקה באירוע מוחי. הוא החליט שמספיק, וסירב להתפנות לבית החולים. וכך סיים את חייו בבוקר השבת האחרונה, בהיותו בן 98.

מוטקה יחסר לבני משפחתו לכל אוהביו ומכיריו. תנחומינו לשלומית, לכרמית ולכל בני המשפחה. יהיה זכרו שמור עמנו.

 

דילוג לתוכן