ארכיון
כפר ויתקין

משק 111 מדרשי-רוטברד

משק 111 הוקם בשנת 1933 על ידי יעקב וציפורה מדרשי

יעקב מדרשי נולד בשנת 1902 בעיירה ברשד שבאוקראינה. בשנת 1919, לאחר פוגרום ביהודים בברשד, ברחה משפחתו של יעקב. הם הגיעו אחרי מסע רווי תלאות לארץ ישראל בשנת 1921.
תחילה, היה יעקב ב"גדוד העבודה" בעין חרוד-תל יוסף, שם שינה את שמו משקולניק למדרשי. לאחר מכן הגיע לבני ברק, שם הפך למומחה בהרכבות של עצי הדר. יעקב ניהל את פרדסו הגדול של יהודי בשם כץ, בשטח הידוע היום בשם "פרדס כץ." במקביל, יעקב הצטרף לארגון ויתקין שנועד להקים את כפר ויתקין.

ציפורה גרוסמן נולדה בשנת 1904, בעיירה אובדובקה באוקרינה. עלתה לארץ באוקטובר 1921 וגרה עם משפחתה בתל אביב.
ציפורה ויעקב הכירו בישראל ונישאו בשנת 1926.

בתם הראשונה, שרה'לה נולדה בשנת 1927 ונפטרה כבת חמש ממחלה קשה.
לאחר מכן נולדו בנותיהם נעמי ורינה. הם עברו לכפר ויתקין בשנת 1932. ענף המשק העיקרי ממנו התפרנסה המשפחה היה פרי הדר, כמו כן גידלו עגבניות ופטל.
יעקב אהב ספרים וכתיבה. הוא היה חבר באגודת הסופרים והוציא לאור את כל ספריו. יעקב היה פעיל בוועדת החינוך של הכפר.
ציפורה מתוארת על ידי בתה נעמי כאישה שמחה, צחקנית, בעלת חוש הומור וחברותית. היא שרה יפה, השתתפה במקהלת הכפר ואהבה מוסיקה.

בשנת 1961 החליטו הזוג מדרשי למכור את המשק. הם בנו את ביתם בתל אביב.
ציפורה נפטרה בגיל 77, בשנת 1981. יעקב נפטר בגיל 80, בשנת 1982.

מזכרונותיה של הבת נעמי על החיים בכפר ויתקין:

"כולם היו שווים. כל הילדים לבשו בערך אותם בגדים, מאותם כמה בדים שהובאו לצרכניית הכפר, והכל כמובן מבד תוצרת הארץ "אתא." כל הילדים למדו באותו גן ילדים ובאותו בית ספר.

כל הילדים עבדו במשק בערך מגיל 6 בכל מה שנדרש ואף מעבר ליכולתם. עבדו בניקוי לולים, באיסוף, ניקוי ומיון ביצים, בקטיף, בעישוב, בהוצאת תפוחי אדמה בידיים, בחפירה באדמה, בחליבה ועוד.

עבודת הילדים במשק הייתה מובנת מאליה ונעשתה אך ורק לפני ואחרי הלימודים. אני לא זוכרת שאי פעם שמעתי או אמרתי את המילים "קשה לי" או "אני לא יכולה".

בשנת 1961 נרכש המשק על ידי אורי ושלומית רוטברד.

אורי רוטברד הוא דור שני לדור המייסדים, בנם הבכור של דוד וחיה רוטברד. אורי נולד בנובמבר 1934 בכפר ויתקין.

שלומית רוטברד, ביתם של אדלה ושלמה פטל, נולדה בשנת 1940 בעיראק, עלתה לישראל בשנת 1950.

השניים נפגשו במושב פדויים שבו התנדבו בהדרכת מתיישבים חדשים בחקלאות ובחינוך.
נולדו להם ארבעה ילדים.

עם הגעתם למשק, המשיכו בפיתוח הפרדס. הקימו לול מטילות ורבייה, כמו כן אורי עסק בעבודות חקלאיות חיצוניות כגון חליבה ועבודות טרקטור במשקים אחרים בכפר.

שלומית עבדה כגננת בכפר ויתקין ובמכמורת. מאוחר יותר הצטרפה לאורי בעבודה החקלאית במשק.

בשנת 1974 הצטרפו אורי ושלומית ליוזמה של כמה מחברי הכפר והקימו לול ענק של הודים לרבייה מחוץ לכפר. במקביל עסקו בטיפוח 25 דונמים של מטעי הדרים ואבוקדו.
אורי שימש כמרכז ועדות הפרדס והלול במשך מספר שנים, כמו כן פעל כמרכז ועדת חינוך כשנה. במהלך השנים כיהן אורי כחבר מועצה וחבר בהנהלת הכפר. לקריאה נוספת לחץ כאן

שלומית היתה פעילה בוועדת החיילים בכפר.
הבנים רונן, גיל, אורן והבת כרמית סייעו רבות לעבודה בענפי המשק השונים.
כיום ענף הלול הוא הענף העיקרי של משק רוטברד.

שלומית מספרת:

אחת ההתמודדויות הקשות ביותר שזכורות לי בעבודה במשק היתה כאשר אורי גוייס יחד עם רוב הגברים בכפר, למלחמה ביום כיפור בשנת 1973. מצאתי את עצמי מטופלת בילדים קטנים ובשני לולים. עד מהרה התברר שוירוס פגע בתרנגולות והתמותה הולכת וגדלה בלהקת העופות. קיבלתי עזרה מחיליק צברי שהגיע מייד וטיפל בלולים. בזכות העזרה ההדדית שקיימת בכפר הצלחנו להתגבר על הבעיה.

קישורים נלווים

דילוג לתוכן