ארכיון
כפר ויתקין

משק 5 משפחת פליטמן

משק 5 הוקם בשנת 1933 על ידי חיים ויונה פליטמן

כתבה: דינה פליטמן
חיים נולד בשנת 1902 בוורושילובקה במחוז ויניצה.
יונה נולדה בשנת 1908, בעיירה קטנה וחקלאית באיזור העיר מוגילוב פודולסק, אליה עברה המשפחה ב1917.
חיים עלה לארץ בשנת 1921 אחרי מסע של עשרה חודשים בדרך מוורושילובקה שברוסיה,  בדרך היבשה והים השחור לטורקיה ומשם באוניה לחיפה.
בהגיעו לארץ הוכנס למעצר, לקרנטינה, וכשיצא ממנה הגיע ל"גדוד העבודה", שם עבד בסלילת מסילת הרכבת מפתח תקווה לנמל יפו, שנסללה כדי לייצא תפוזים. העבודה נעשתה בידיים עם פטישים, מקושים, מעדרים וכו'… משם עבר לעבוד כפועל חקלאי אצל משפחת בוטקובסקי בחדרה.
במאי 1921 פרצו מאורעות תרפ"א והגיעו גם לחדרה. חקלאי חדרה העסיקו עד אז רק פועלים ערבים אבל בעקבות המאורעות החליטו להעסיק רק יהודים. כמובן שלא עמדו בהחלטה, אבל כך הגיע חיים להיות פועל בחדרה.
יונה הפליגה לארץ מאודסה ב 1926 באוניה הלגלית האחרונה שיצאה משם, אחרי שנישאה פיקטיבית כדי לעלות שניים בסרטיפיקט אחד. מכיוון שעדיין לא הייתה בת 18 היא זייפה את שנת הלידה שלה כדי שתוכל להינשא, כך הגיעה נערה בת 17 לנמל חיפה ואף אחד לא חיכה לה.
היא הגיעה למשק הפועלות בפתח תקווה ומכיוון שפחדה מפרות בחרה לעבוד שם ברפת. יותר מאוחר הגיעה כפועלת לחדרה שם פגשה את חיים שהתנהג אליה יפה במיוחד, לפי דבריה, וכך הפכו לזוג.
חיים נשאר בחדרה, עבד בפרדסים וניסה להתחרות בפועלים הערבים המנוסים. הפועלים היהודים התארגנו ודרשו להיכנס לוועד המושבה אך היה חוק בחדרה שחברי הוועד צריכים להיות בעלי פרדסים, מינימום עשרה דונם. בשלב מסוים הציעו לחיים עשרה דונם כדי שיוכל חוקית להיות חבר הועד, והוא סרב. לבסוף חברי המושבה, שרצו למצוא חן בעיני הוועד הלאומי, הסכימו לקבל אותו כנציג הפועלים לוועד. כך נכנס חיים לוועד המושבה חדרה, ובשנת 1977 קיבל מהעיר חדרה תעודת הוקרה "על חלקו בבניית חדרה ופעולתו למען הציבור" .
משנת 1923 התחילו להתארגן אירגוני התיישבות. אירגון א' לכפר יהושע ואירגון ב', אליו הצטרף חיים, היה מיועד להתיישב ליד נהלל. אבל בגלל סיכסוכים פוליטיים נדחתה העלייה לקרקע בשבע שמונה שנים. בשנת 1930, כאשר נקנו אדמות ואדי חווארת ע"י הקרן הקיימת, הוצע לחברי ארגון ב' להתיישב שם.
חיים עלה עם 20 חברי אירגון ב' ואירגון העמק ג' לבית שאנחנו קוראים לו היום, בית הראשונים. זה היה הישוב הראשון שעלה על הקרקע בעמק חפר. יונה הצטרפה אליו בשלב מאוחר יותר.
כאשר עלו למקום הקבע וחילקו את המגרשים, הצטרפו למתיישבים גם אחותו של חיים ובעלה: חיה ומשה אוקסמן לימים ארד. הם ביקשו מגרשים צמודים ובנו את הבתים צמודים אחד לשני. כעבור כמה שנים עזבה משפחת ארד לעפולה ומשפחת שוחט קנתה את הנחלה.
לחיים ויונה נולדו 2 בנים. בשנת 1935 נולד אורי, שגדל ולמד בכפר ולאחר מכן, שירת כנווט בחיל האוויר ובתפקידים בכירים במשך 25 שנה. גדעון נולד בשנת 1939, ואחרי שרות של 5 שנים כטייס בחיל-האוויר, חזר לעבוד במשק.
אורי וגדעון שיחקו כדורסל בכפר בנבחרות הנוער והבוגרים. הצפייה במשחקים הייתה בילוי מרכזי בשנות החמישים, לפני הקמת הטלוויזיה, ושחקני הנבחרות היו מוכרים ומושא להערצה בכל ישובי האזור ומעבר.
בראשית שנות החמישים עלה הרעיון לייסד את קופת התגמולים לחברי הכפר. חיים היה שותף פעיל ליוזמה, להקמה, ולעיצוב דמותה של קופת התגמולים ולקח חלק פעיל בשכנוע המתנגדים. כאנשים צעירים, שחוו אז קשיים כלכליים לא הבינו את חשיבות הצורך בדאגה לעתיד, לכן התנגדו רבים להקמת הקופה ולא היה קל לשכנעם.
כעבור שנים הרבה חברים באו להודות לחיים על קופת התגמולים.

בשנת 1962 הצטרפו למשק גדעון  ודינה פליטמן

בשנת 1960 פגש גדעון בדינה ששרתה אף היא בחיל האוויר.
דינה נולדה וגדלה בקיבוץ מעברות. בשנת 1962 נישאה לגדעון והצטרפה למשק בכפר-ויתקין, ויחד הקימו את ביתם ומשפחתם.
לדינה וגדעון נולדו 3 ילדים: איריס נולדה ב-1964. כיום נשואה לערן ברזנר. גרים בכפר ולהם 3 ילדים: נעמה, הדס ואיתמר. אורן נולד ב-1967. נשוי לורד ולהם 2 ילדים: רותם ותומר. מתגוררים כיום בתל-אביב.
קרן, נולדה ב-1970 .נשואה לעופר רפפורט והם חיים בהרחבת הבנים של הכפר. לקרן ועופר 3 ילדים: ניצן, עומרי ועידן.
אורי, המשיך לשרת בחיל האוויר והגיע לדרגת תת אלוף. הוא שינה את שם משפחתו לטלמור, לפי המדיניות של בן-גוריון לגבי נציגינו בעולם, נשא לאשה את רוני סכר ונולדו להם שני ילדים: אהוד בשנת 1974 , שהמשיך את המסורת המשפחתית ושרת כטייס בחיל האוויר. ונטע, שנולדה ב 1977.
במשק היו תרנגולות לביצים, פרות, גידולי שדה לפרות ופרדסים. מאוחר יותר היו גם זיתים לתקופה קצרה, שהמסיק נעשה באירועים משפחתיים, וגדעון כבש אותם לתצרוכת משפחתית ולמתנות. גדעון מונה תקופה מסוימת למרכז הכפר וכשסיים את תפקידו עבד במקומות שונים, ואת הסיפוק הגדול ביותר, ואת התרומה הגדולה ביותר שיכול היה לתת, מצא בעבודתו בהנצחה ובשיקום משפחות שכולות במשרד הביטחון.
היום יש במשק פרדס לימונים כ-4 דונם ופרדס קלמנטינות מזן אור בשטח של כ-15 דונם, שגדעון נטע לפני מותו.

חיים נפטר ב-1983. יונה נפטרה ב-1985 
אורי נפטר ב-1986 בגיל 51, וגדעון נפטר ב-2012
כולם קבורים בבית העלמין בכפר-ויתקין.

 

דילוג לתוכן