ארכיון
כפר ויתקין

משק 36 הרצנשטיין-תבורי

משק 36 הוקם בשנת 1933 על ידי אסתר וברוך הרצנשטיין

בני המשפחה: אסתר, ברוך, חנה, מתיתיהו ועוזי

ברוך הרצנשטיין, נולד בשנת 1903 לחיים וברכה, בעיירה אוורוץ ליד קייב באוקראינהברוך למד בגימסיה, הוא התגייס לצבא הרוסי כאמצעי לעלייה לארץ ישראל. באודסה ברוך חבר לחלוצים נוספים והגיע לארץ בשנת 1923. בתחילה עבד ברוך כפועל חקלאי ביבניאל ולאחר מכן בנהלל. ברוך הצטרף לקבוצת הראשונים שחבריה עלו על הקרקע שליד "הבית הגדול" (בית הראשונים)  ועסקו בפעולות התיישבות ושמירה  בשטח המיועד  להיות כפר ויתקין.

לאחר שנישאו, ברוך ואסתר השתכנו באחד הצריפים שהוקמו ליד בית הראשונים. לאחר קבלת המגרש המיועד להם, החלו בני הזוג בבניית הבית והקמת המשק החקלאי, ברוך עבד במקביל בנגריית הכפר בייצור פריטי נגרות (חלונות דלתות ומשקופים)  לבתים שנבנו על המגרשים של חברי הכפר.

ברוך היה שוחר תרבות ויזם את הקמת תזמורת כלי הנשיפה שכללה תלמידי בית הספר התיכון שבכפר. כשהיה בוועדת התרבות, הובאה לכפר האופרה "הספר מסביליה" שהופיעה בבית העם.

בחג השבועות, שהתקיים אז ב"גורן" (השטח הפתוח שהיה בין בית הספר ורחוב הזנב), הופיעה להקת רקדני הכפר, כולל ברוך, בריקוד שרלה  על במת הבטון  שהייתה שם. הגורן היתה גם נקודת הסיום של מצעד העגלות המקושטות, כולל כרזות התואמות את אופי החג.  לכל רחוב היתה עגלה משלו.

בשנים יותר מאוחרות קיבל עליו ברוך  את תפקיד האחראי על נושא כיבוי אש בכפר. "המפקדה"  היתה בחדר שבתחתית מגדל המים.  בהמשך, הרחיב ברוך את תחום כיבוי האש והשתתף בקורס הג"א  בצריפין. ברוך קיבל מהמועצה האזורית אחריות בנושא הג"א בכל יישובי עמק חפר ומידי שבוע  ערך ביקורת והדרכה ביישובים.

ברוך היה בקבוצת 20 הראשונים. המועצה האזורית, שבראשה היה אז חיים בן צבי, קיימה טקס לציון ההתיישבות של עשרים הראשונים בבית הגדול. הטקס התקיים  באמפיתיאטרון האזורי, בצמוד לכפר מונאש, וכלל הענקת סיכה לכל אחד מהראשונים.

אסתר הרצנשטיין לבית ציזנר נולדה בשנת 1909 למנדל וחנה, בעיירה כשאנוב שמדרום לקרקוב שבפולין.  אסתר היתה פעילה חברתית בקהילה בעיר הולדתה.  היא עלתה לארץ בשנת 1931 במסגרת מרכז החלוץ בפולין הקטנה בלבוב – קבוצת גורדוניה. אסתר נקלטה בקבוצת חולדה. ברוך הגיע אליה על הסוס, ששימש אותו גם לשמירה, והם הסכימו לגור בכפר ויתקין. חלוקת העבודה במשק היתה: אסתר בבית, גידול ילדים ועבודה בלול. ברוך: עבודה ברפת, בשדות ובפרדס.  יום בשבוע מוקדש להג"א.

אסתר היתה יזמית והחלה בגידול אווזים. את הביצים להדגרה היתה מעבירה לעמליה שביט שהיתה בעלת מומחיות ובעלת מדגרות. מדגרות אלה היו נפרדות ממדגרות הכפר לאפרוחי עופות. לימים, פיתחה אסתר את הענף, עברה מגידול אווזים לגידול תרנגולי הודו  וקנתה 4 מדגרות הפועלות על נפט בקיבוץ ניר דוד שבעמק בית שאן (הקיבוץ עבר משימוש במדגרות הפועלות על נפט לכאלה שפועלות על חשמל). פרוייקט זה החזיק שנים רבות, בנוסף על גידול העופות הרגיל.

ברוך נפטר בשנת 1980, אסתר נפטרה בשנת 1985.

חנה גפני (הרצנשטיין) נולדה בשנת 1934  בכפר ויתקין. נפטרה 2014.

מתתיהו הרן (הרצנשטיין)  נולד בשנת 1942  בכפר ויתקין

עוזי רונן (הרצנשטיין) נולד בשנת 1944 בכפר ויתקין.

 

בשנת  1982, נמכר המשק לבועז ומיכל  תבורי

בועז תבורי – נולד ב 1950 בישראל,  מיכל שטראוס תבורי – נולדה ב 1950 בישראל

נפגשנו לראשונה ב1971, כסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, ושוב נפגשנו ב1981 בחברת מחשבים שבה עבדנו שנינו.

הפעם, היינו שנינו בשלים להקמת משפחה. חיפשנו לגור באזור השרון, במקום שיזכיר למיכל את נוף ילדותה בפרדס חנה ויזכיר לבועז את נוף ילדותו אצל משפחת אימו  בחרות תל מונד. 

הגענו לכפר במאי 1982 כרוכשים בפוטנציה של משק הרצנשטיין לתקופת מועמדות של חצי שנה. במהלך התקופה הזו בועז התחיל לעבוד במזכירות הכפר כאחראי על המחשב. עם התקבלותנו לכפר, עברנו למשק הרצנשטיין וקנינו עדר כבשים לבשר. 

הרומן שלנו כנוקדים הסתיים כעבור מספר שנים קצרות, בהפסד יש לציין, ורוב השנים בכפר עיבדנו חלקות של קלמנטינה וולנסיה.

ב 2010 נטענו בחלקת ב' שלנו 100 עצי זית,  עצים מזן ברנע וקורטינה. כעבור שנתיים העצים החלו להניב ומאז אנחנו מוכרים את השמן המשובח שלנו.

בשנת 2015 הצטרפנו לפרויקט האבוקדו המשותף שאותו ניהל בועז במשך מספר שנים.

לאורך השנים בכפר בועז מילא תפקידים ציבוריים שונים – הוא היה יו"ר ועדת ביקורת, יו"ר מועצת האגודה, חבק הנהלה וחבר בוועד המקומי.

בשנים האחרונות מיכל מתנדבת בבית קמחי.

במהלך השנים נולדו לנו שלושה בנים –

שי תבורי – נולד ב 1982, כיום גר בפרדס חנה, נשוי + 1

גיא תבורי – נולד ב 1984, כיום גר בכפר ויתקין, במשק, נשוי + 2

דני תבורי – נולד ב 1990, אומן קרקס שחי בין שמיים וארץ בתנועה מתמדת בעולם.

דילוג לתוכן