ארכיון
כפר ויתקין

משק 18 משפחת כהן

משק 18 הוקם בשנת 1933 על ידי עדה ואריה כהן   

עדה ואריה כהן עלו לישראל מפולין בשנת 1922 והגיעו לקיבוץ עין חרוד.
ב- 26 בפברואר 1926 נולד בנם ירבעם.
בגלל פילוג בקיבוץ עין חרוד, עברה המשפחה לרחובות, שם עבדו עדה ואריה בפרדסים.
שלמה, אחיו של ירבעם נולד ב 1930.
בשנת 1930,  כאשר התארגנה קבוצת חלוצים לעלות לקרקע בעמק חפר, הצטרפו עדה ואריה ועברו אל השכונה הזמנית שהוקמה למרגלות הבית הגדול (בית הראשונים).
ירבעם מספר: לאחר כ- 3 שנים של מגורים בשכונה הזמנית, במבצע מורכב שארך כשנה, העבירו את צריפי השכונה, שהיו עשויים מעץ, לנקודת ישוב הקבע בכפר ויתקין. ההעברה של כל צריף ארכה מספר ימים ונעשתה על ידי גלגול הצריף על גבי צינורות ומשיכתו על ידי טרקטור.
העולם שלי באותם ימים היה נחל אלכסנדר ממזרח וחוף הים ממערב. מדרום שכנה העיר נתניה, אחת לשבוע אני וקבוצת ילדים היינו מלווים בריצה את רכיבתה של משלחת חברים שיצאה לקניות בעיר בשתי עגלות רתומות לשני חמורים. מגדל המים שבמרכז הכפר היה מגרש המשחקים העיקרי שלנו. נחל אלכסנדר היה אז נקי וצלול ובחודשי הקיץ נהגנו לשחות בו.
בזמן מלחמת העולם השנייה, הגיעו ליישוב היהודי בארץ ישראל שמועות על שואת היהודים באירופה.
בשנת 1943 , כאשר היה ירבעם בן 17,  הוא התגייס עם עוד כמה חברים מהכפר לצבא הבריטי, לגדוד השלישי שנקרא "הבריגדה היהודית". את ההכנות והאימונים לקרב עברו ירבעם וחבריו בבסיס אימונים אנגלי במצרים, לשם הגיעו במסע ארוך שהחל בנסיעה ברכבת, מסע רגלי של כשבוע לחציית דיונות החול של סיני ולבסוף נסיעה במשאיות עד לבסיס האימונים.
לאחר מספר חודשים בהם התאמן בהפעלת נשק, אימוני קרב, שידורי אלחוט וכושר גופני, עלה ירבעם על אנייה בנמל אלכסנדריה והפליג לכיוון צרפת. עיקר תפקידו של הגדוד בו שירת היה בשמירה על מחנות שבויים גרמניים ואיטלקים שנשבו על ידי כוחות הברית.
כשנה וחצי שירת ירבעם באירופה (צרפת, בלגיה ואנגליה) עד לשחרור בשנת 1946.
לאחר השחרור מהצבא האנגלי, כשנתיים לפני הקמת המדינה, הצטרף ירבעם לארגון ההגנה:
"התפקיד בו נטלתי חלק היה בהמתנה בלילות לאוניות המעפילים שהגיעו לחופי הארץ, שמירה ודווח במקרה בהם זיהינו מרחוק כלי שיט אנגלי או קבוצה של חיילים. את העולים שהצלחנו לחלץ ולהוריד אל חופי הארץ פיזרנו בסתר בלילות בין יישובים שהיו ערוכים לקליטתם".
רינה כהן, למשפחת בוגנים, נולדה ב – 1936 בעיר רבאט שבמרוקו.
רינה למדה בבית ספר יהודי צרפתי אליאנס בקזבלנקה, והיתה חברה בתנועת נוער "הבונים".
עם קום המדינה, בהיותה בת ,12 החלה רינה את המסע לארץ ישראל.

רינה מספרת: כשעזבתי את הבית, הייתי בת 12 עליתי לבדי, ללא משפחה או חברים.
הפלגנו בתחילה לצרפת. הגעתי לבית ילדים במרסיי שהיה שייך לעליית הנוער, שם נפלתי ושברתי את אגן הירכיים. לאחר החלמה של מספר חודשים עליתי ארצה באוניה 'נגבה'. ההפלגה ארכה כשישה ימים. כשהגענו לנמל חיפה חיכו לנו מדריכים שלקחו אותנו לקיבוץ אפיקים.
קיבלנו שם חדרים, בגדים ומיטות. היינו ארבעה ילדים בצריף ולכל אחד היה תא בארון ומקלחת משותפת מחוץ לצריף. בבקרים, בזמן שילדי הקיבוץ למדו, אנחנו "בני עליית הנוער", עבדנו. למדנו בשעות אחר הצהריים. בתחילה לא ידעתי עברית, נעזרתי במדריכה שתרגמה לנו את השפה.
רינה התגייסה לצבא במסגרת הנח"ל. בתחילה הייתה בקיבוץ חניתה ולאחר מכן ירדה להיאחזות אמציה בחבל לכיש בדרום. לאחר שירותה הצבאי עבדה רינה כטבחית ומלצרית. היא גרה בבית החלוצות בחיפה.

רינה וירבעם נפגשו כשרינה עבדה כמנהלת מטבח בבית הבראה ליד ביתן אהרון.
עם נישואיהם גרו רינה וירבעם בשכירות בכפר ויתקין, ולאחר מכן בנו את ביתם בחופית.
אריה כהן נפטר בשנת 1972.
לאחר שהוריו של ירבעם, עדה ואריה, הלכו לעולמם, עברו רינה וירבעם אל המשק בכפר ויתקין.
ירבעם עבד בכפר ויתקין במחלבה וכנהג משאית, רינה עבדה בצרכניית הכפר ולאחר מכן כסייעת בגני ילדים.
במשק עסקו רינה וירבעם בגידול פרדסים, תרנגולי הודו ולאחר מכן בלול מטילות ביצים.
ילדיהם של ירבעם ורינה, עופר ועדי, נולדו וגדלו בכפר ויתקין והם פעילים בחיי הקהילה.
עופר שימש בתפקיד מרכז כפר ויתקין כ- 14 שנים.

שלמה כהן, אחיו של ירבעם,  היה חשמלאי מוטס בחיל האויר ולאחר מכן טייס באל על. בשנות ה 80 עבר שלמה לארצות הברית, היה טייס ולימד טיסה. לשלמה בן אחד, אורן.

ירבעם נפטר בגיל 69 בתאריך 25.2.1995
רינה נפטרה בגיל 82 בתאריך 21.10.2019
שלמה נפטר בגיל 85 בשנת 2015.

דילוג לתוכן