ארכיון
כפר ויתקין

משק 130 – משפחת רוטברד

1933 – 1971 משפחת רוטברד: דוד, חיה, אורי, צבי, ברוך

משק 130 הוקם בשנת 1933 על ידי דוד וחיה רוטברד 

דוד נולד בשנת 1899 בעיירה קודמה שבאוקראינה. הוא גדל עם עוד תשעה אחים ואחות אחת, במשפחה בת 13 נפשות. באוקראינה סבלה משפחתו של דוד מאנטישמיות, הוריו ואחד מאחיו נרצחו בזמן פוגרום שהתרחש בעיירת הולדתו. דוד ואחד מאחיו נמלטו והסתתרו בביתו של קרוב משפחה בעיירה. משם הגיעו אל הגבול שבין רוסיה ורומניה ועברו את הגבול בהיחבא.

ברומניה הצטרף דוד אל תנועת החלוץ שהכשירה צעירים לעליה לארץ, הוא שהה שנה בהכשרה. דוד עלה לארץ בגיל 20, במסגרת העליה השלישית בשנת 1920, אחרי מלחמת העולם הראשונה.

דוד ואחיו הם היחידים שהגיעו לארץ ישראל. אח נוסף ואחותו של דוד הצליחו לשרוד את מלחמת העולם השניה, וחיו ברוסיה. יתר המשפחה לא שרדה.

כשהגיע לארץ הצטרף דוד לגדוד העבודה. באותו זמן הוקם היישוב עין חרוד, ודוד התגורר שם. משם עבר לכפר יחזקאל – שם עבד באחד המשקים. כעבור מספר שנים הצטרף לארגון העמק – אחד מהארגונים שהקימו את כפר ויתקין.

חיה פיינשול נולדה בעיירה קטנה ברוסיה בשנת 1905. בגיל 3 עלתה לארץ עם הוריה ואחותה הגדולה. המשפחה גרה בחיפה. חיה הגיעה לבקר חברה בכפר ויתקין, וכך הכירה את דוד. 

דוד חיה והילדים
דוד חיה והילדים
דוד וחיה רוטברד
דוד וחיה רוטברד
אורי, צבי וברוך

חיה ודוד נישאו בשנת 1933. נולדו להם שלושה ילדים: אורי, צבי וברוך. שלושתם גרים כיום בכפר ויתקין.

חיה ודוד הקימו פרדסים, בהם גידלו תפוזים מזן שמוטי, ולנסיה וקלמנטינות. כמו כן הקימו לול רביה ולול ביצים, רפת שגדלה עם השנים עד ל-12 פרות, וכן מכוורת לשימוש ביתי. בנוסף, דוד עסק בייצור לבנים לבנייה. את מלאכת ייצור הלבנים למד דוד כשהשתתף בבניית החומה של בית הקברות האנגלי בבאר שבע, בשנת 1921. בכפר ויתקין התמחה בתחום, ומכירת הלבנים עזרה מאוד בפרנסת המשק בשנים הראשונות.

דוד כתב רבות בעלון הכפר. הוא אהב מאוד את החיים בכפר, כפי שכתב בשנת 1960 בשיר "עם ליל":
"כפרי הקטן על חוף ים הוא שוכן, והוא צח ולבן ונסוך עליו חן…."

דילוג לתוכן