ארכיון
כפר ויתקין

משק 103- גולדשטיין-גולן

משק 103 הוקם בשנת 1933 על ידי איטקה ודוד גולדשטיין

דוד גולדשטיין נולד בשנת 1900 בעיר ביאליסטוק בפולין. עלה לארץ כחלוץ בשנת 1922. עבד בעבודות שונות ובשנת 1933 בנה את ביתו בכפר. הקים משק כמו שאר החברים, עם פרד משותף לו ולשכנים, פרה אחת, מספר תרנגולות ופרדס.

איטקה קרמינר נולדה ב-1912 בגליציה שבפולין. עלתה לארץ ב-1933 עם סרטיפיקט בזכות נישואים פיקטיביים לחלוץ אחר, רק כדי שיוכלו לקבל את אישור העלייה, ופה בארץ נפרדה מבעלה הפיקטיבי. איטקה עבדה במקומות שונים ובמשק הפועלות בחדרה. בשנת 1938 נשלחה לעבודה בכפר ויתקין, לטפל בתאומות שנולדו למשפחת צפוני. כאן בכפר הכירה את דוד. הם נישאו בשנת 1939. עם נישואיהם דחפה איטקה החרוצה והחזקה לפיתוח נרחב של המשק.

ב-1940 נולד בנם איתן, ואחרי 9 שנים נולד אבישר. כשאיתן היה בן 10 ואבישר בן 3 חודשים נפטר דוד ממחלה ממארת. אחרי מות אביו עיברת איתן את שם המשפחה מגולדשטיין לגולן. עול המשק נפל על כתפי איתן ואמו.

בשנת 1952 נישאה איטקה ליחיאל ורדימון, ולאחר כשנה נולדה ביתם דיצה.

יחיאל הגיע לכפר מהעיר, אך השתלב יפה בעבודות המשק, בו עבד עד מעל לגיל 90. תמיד עבד בשמחה, אהב לרקוד, לשיר ולכתוב, והיה מסור לאיתן ולאבי.

איטקה היתה אישה חרוצה מאד, עסקה במלאכות רבות, יזמה, ניהלה ועבדה בכל ענפי המשק. הקימה את הרפת, עבדה בלול ובקטיף האבוקדו, גינת הפרחים שלה ועבודות היד שלה היו ידועים בכפר כולו.
ידיה תמיד היו עסוקות במלאכה כלשהיא.                                                                                             

המשק המשיך להתפתח ולגדול. איתן היה חרוץ, הרחיב את ענפי המשק, עסק רבות בהדרכת הנוער וטייל הרבה בארץ. כמו כן היה בחוג טיסנאות שממנו גם הרחיב לדאייה. איתן התגייס בשנת 1958, היה בחיל הקשר, הגיע לדרגת רב סרן ועשה תקופות מילואים ארוכות עד גיל 52. כמובן נלחם בששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים. תחביב הטיולים הביא אותו להיות מדריך טיולים בתנועת המושבים וגם בארצות העולם.

 

איתן נשא לרבקה'לה סורפין ב-17/12/64, ושוב קיבל המשק תנופה. עד תקופת הנישואים לרבקהלה, היו במשק ענפי פרנסה שונים. לול עופות להטלה, עופות לרבייה, הודים לבשר, פרדס וכמובן רפת. עם הזמן הצטמצמו מספר הענפים. ניטע שטח אבוקדו גדול, ענף ההודים לרבייה היה מרכזי עם עבודה עצמית קשה ורבה, והורחבה הרפת.
עם הזמן, יצאו ענפי המשק מחוץ לחצר אל השדות. ההודים יצאו אל לולי הודים גדולים בשדה, ונבנתה רפת רובוטית חדשה שהיוותה פריצת דרך בממשק הרפת.

במשך כל חייו הבוגרים איתן היה פעיל ויוזם. גם במסגרת הכפר וגם במסגרות ארציות של ענף ההודים וענף הבקר, זאת תוך כדי עבודה במשק המפות, עיסוק בהדרכת טיולים וחיי משפחה, לימודים והשתלמויות שונות. איתן היה חדשן, הן ברפת הרובוטית שהייתה חדשה בארץ, הקים את מרכז המזון בכפר, בזכותו קמה ההרחבה אחרי שנות מאבקים עם חופית. כמו כן, הקים את אגודת הרפתנים שהייתה בתוך האגודה של כפר ויתקין והיה מהראשונים שבנה מערכות סולריות על גגות מבני המשק, בלול וברפת.

רבקהלה סיימה את התיכון בויתקין, למדה בסמינר למורים בהדסים, בצבא שירתה כמורה שנתיים במעלות ולאחר מכן הייתה מורה שנה בשדרות. לאחר נישואיה לאיתן התחילה בעבודת הוראה בקרבת הכפר, אבל עומס העבודה במשק לא אפשר לעבוד גם בהוראה וגם במשק. רבקהלה עזבה את ההוראה לטובת הבית והמשק. במשך השנים השתתפה בוועדות שונות בכפר וכן ריכזה את חוג הזמר. רק כשביתם גלי עלתה לכיתה א' חזרה רבקהלה לעבודת ההוראה. זאת הייתה תקופת מבצע משה של עלייה מאתיופיה, ואחר כך העלייה הגדולה מרוסיה בשנים 1990-1991. מאז ועד פרישתה לפנסיה עסקה בהוראה באולפנים בשמחה ובהנאה. תוך כדי זה המשיכה לעבוד בעבודות המשק השונות. עם יציאתה לפנסיה היא יצאה להתנדב בבית חולים לניאדו במחלקה הכירורגית, והמשיכה בכך במשך שנים ארוכות.

לאיתן ורבקהלה נולדו ארבעה ילדים. רונית, אביב, לימור וגלי.
אביב נישא לשלומית, הוא בן ממשיך במשק. להם 3 ילדים: גיל, טל ומאיה.
רונית נישאה ליובל ולהם 3 ילדים: שי, נועם ומתן, והם גרים בהרחבת ויתקין.
לימור נישאה לתומר, והם בנו ביתם באלון הגליל. להם 3 ילדים: אדוה, גילעד ונעמה.
גלי נישאה לצבי. בנו ביתם במסילת ציון. להם 3 ילדים: דרור, נטע ונגה.

דיצה נישאה לגיל ובנתה ביתה במושב בני ציון. נולדו להם 3 ילדים: רון, עמית ורעות.

 

אבישר נפטר בגיל 18 מסרטן, שבוע לפני הולדתו של אביב. איטקה האריכה ימים עד גיל 94. יחיאל נפטר בגיל 97.
דיצה נפטרה בשנת 2014 בגיל 61 בלבד.
איתן נפטר בשנת 2016 בגיל 76 מדום לב, בעת שטייל עם אשתו רבקהלה בהרי אילת. נפטר, כמו שביקש לעצמו, במקום שאהב ובנוף שאהב ותוך כדי טיול רגלי. סגירת מעגל ממדבר יהודה, בו התחילה החברות עם רבקהלה, ועד הרי אילת בהם נקטעו חייו.
לאחר פטירתו של איתן המשיך אביב לנהל את המשק

דילוג לתוכן